Zaznacz stronę

Zaadoptuj Słonia

8 kwietnia 2015

Może to być słoń, hipopotam, pingwin czy kangur. Albo foka, żyrafa lub mrówkojad. Coraz częściej spotykaną praktyką nowocześnie zarządzanych placówek ZOO jest możliwość zaadoptowania zwierzęcego pupila przez różnego rodzaju biznesy w ramach strategii CSR.

Proszę sobie wyobrazić, że średniej wielkości przedsiębiorstwo zdecydowało się na roczne wspieranie Słonia w miejskim zoo. Przy wybiegu dla tego zwierzaka zawisła tablica informacyjna o darczyńcy, a sam właściciel firmy zalepił biuro zdjęciami oraz aktualnościami z życia nowego „członka biznesowej rodziny”. Pracownicy wraz z rodzinami otrzymali darmowe bilety do zoo, by naocznie podziwiać swojego „trębacza”. Wkrótce zwierzak stał się pupilem zarządu, pracowników i ich dzieci, a także klientów firmy, do których dotarła ta wiadomość. Nic dziwnego, że dyrektor postanowił przedłużyć sponsorowanie Słonia na kolejne kilka lat.

W taki oto sposób realizuje się dzisiaj współczesne mecenasowanie, które czerpie inspiracje z idei odpowiedzialnego biznesu. Z jednej strony mamy potrzebującego zwierzaka, któremu możemy zapewnić lepsze warunki bytowe. Z drugiej strony, ocieplającego wizerunek przedsiębiorcę, który swoim działaniem integruje w poczuciu odpowiedzialności i misji swoich pracowników, jak i klientów. Win-win situation! Dlatego z tej metody skorzystało już wiele firm. I tak LOT sponsoruje żurawie, browar Żubr- jak łatwo się domyśleć-żubry, sieć Małpka Express-małpki sajmiri, a Jaguar Car wybieg dla jaguarów. Filantropami – poza olbrzymi korporacjami – są bardzo często osoby indywidualne, przedszkola, szkoły oraz lokalne przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, gdyż ludzie zawsze byli wrażliwi na los zwierząt, który poruszał w nich tylko dobre instynkty.

I choć instytucja ZOO budzi u wielu osób sporo kontrowersji, to może właśnie dzięki takim działaniom uda się poprawić wizerunek i warunki panujące w tych miejscach….

Zatem jeśli jesteś zainteresowany, tutaj znajdziesz kilka linków z informacjami o adopcji zwierząt:

– Miejski Ogród Zoologiczny Warszawa

 http://www.zoo.waw.pl/pl/lista-sponsorow.html

– Miejski Ogród Zoologiczny Wroclaw

 http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php?strona=264&id_kat=899

– ZOO Poznań

http://www.zoo.poznan.pl/page/20-Adopcje

– Ogród Zoologiczny Opole

 http://www.zoo.opole.pl/strona/10/zaadoptuj_zwierze.html